خبرگزاری فارس: سفر 2 روزه روحانی به عشق‌آباد پایان یافت     
«حسن روحانی» رئیس جمهور ایران که برای یک سفر 2 روزه به ترکمنستان سفر کرده بود عصر امروز به تهران بازگشت.

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فانوس در عشق‌آباد، «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران که برای یک سفر 2 روزه به عشق آباد سفر کرده بود، عصر امروز با بدرقه مقامات عالی رتبه ترکمنستان این کشور را به قصد تهران ترک کرد.

این سفر که از غروب روز گذشته آغاز شده بود، از صبح امروز با دیدار روسای 2 کشور با یکدیگر و مذاکرات در زمینه های مختلف ادامه پیدا کرد.

در این سفر که تعدادی از وزرا جمهوری اسلامی ایران رئیس جمهور را همراهی می‌کردند، 17 سند همکاری در عرصه‌های مختلف توسط مقامات عالی رتبه 2 کشور به امضاء رسید.

شرکت در کنفرانس خبری و همایش تجاری بین 2 کشور از جمله برنامه های روحانی در ترکمنستان بود.

ترکمنستان کشوری است در شمال شرق ایران که با داشتن بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک خشکی و آبی، تمامی مرز ایران در شمال‌شرق را پوشش می‌دهد. این کشور با داشتن 480 هزار کیلومتر وسعت و حدود 5 میلیون نفر جمعیت در سال 1991 (1370) پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به استقلال رسید و به‌عنوان یک کشور مستقل جدیدالتاسیس به عضویت سازمان ملل درآمد و به یکی از کشورهای منطقه آسیای مرکزی تبدیل شد.
جمهوری اسلامی ایران با حمایت از به استقلال رسیدن ترکمنستان در سال 1370، اولین کشوری بود که استقلال این کشور را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک با عشق‌آباد برقرار و با ارائه کمک‌های فراوان به دولت و ملت ترکمن، آنان را در حفظ و تداوم استقلال یاری کرد. از آن زمان تاکنون روابط 2 کشور همسایه همواره دوستانه بوده و 2 کشور با داشتن روابط خوب و کاملا مناسب در تمامی سطوح به توسعه روابط همت گماشته‌اند.

انتهای پیام/